Item: CR2PPEModel: 1007R2630A3E30B4AC1P6Cross Ref: 21UT49
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 73"
Base Length 53"
Base Width 30"
Caster Diameter 4"
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Double Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Included Features Removable Rear Chain
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Actuation Foot Activated Step Lock
Ladder Tread Serrated
Number Of Steps 7
Overall Depth 53"
Overall Height 8.3 ft.
Overall Width 30"
Platform Depth 30"
Platform Height 5.8 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Serrated
Step Width 24"