Item: CR2QDPModel: 1006R1824A2E10B4AC1P6Cross Ref: 21UR67
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 46"
Base Length 46"
Base Width 24"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Double Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Included Features Removable Rear Chain
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Actuation Foot Activated Step Lock
Ladder Tread Rubber Mat
Number Of Steps 6
Overall Depth 46"
Overall Height 7.5 ft.
Overall Width 24"
Platform Depth 10"
Platform Height 5 ft.
Platform Width 16"
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Rubber Mat
Step Width 16"