COTTERMAN 1002N1818A3E10B3SSP1 Rolling Ladder Welded Platform 20 Inch Height | AE3TXG 5FYP7
COTTERMAN 1002N1818A3E10B3SSP1 Rolling Ladder Welded Platform 20 Inch Height
Item: AE3TXGModel: 1002N1818A3E10B3SSP1Cross Ref: 5FYP7
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Rolling Ladder
Actuation Type Weight
Assembled/unassembled Welded
Assembly Unassembled
Base Depth 19"
Base Spread 19"
Base Width 18"
Caster Diameter 2"
Casters Included (4) Swivel
Climbing Angle 59°
Feet Type Slip Resistant
Finish Satin Blasted
Folding Not Foldable
Handrails Included No
Includes Replacement Foot Pads
Includes Handrails Handrails Not Included
Ladder Tread Serrated
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Weight-Actuated
Material Stainless Steel
Nesting Not Nestable
Number Of Steps 2
Overall Depth 19"
Overall Height 1.7 ft.
Platform Depth 10"
Platform Height 20"
Platform Width 16"
Product Type Rolling Step Stool
Seamless/welded Welded
Series 1000 Series
Stacking Not Stackable
Step Stool Product Group Rolling Step
Step Tread Serrated
Step Width 16"
Top Step Depth 10"
Top Step Height 20"