COOPER B-LINE AWA-62-600SS4 Wedge Anchor, 5/8 In - 11 Thread Size, 6 In Anchor Lg., 4 1/2 In Thread Lg., Gr. 304
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wedge Anchor |
| Anchor Dia. | 5/8" |
| Anchor Length | 6" |
| Finish | Plain |
| Grade | 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Min. Embedment | 2 3/4" |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 4 1/2" |
| Thread Size | 5/8"-11 |
| Ultimate Shear | 1705 lbs. |
| Ultimate Tension | 1570 lbs. |
| Wedge Anchor Type | Expansion |
Shipping Info:
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Heavy and medium duty all purpose anchor, Anchors can be installed through the fixture
Explore Products
- EATON RBA4-CAP Replacement Holder Cap, For Use With Power Fuse, Type Rba4
- ROLAIR FC1500HBP2KIT Replacement Parts Kit
- SHARPE VALVES 5322094980 Butterfly Valves, ABZ 396/397, Wafer Style, Ductile Iron, 10 Inch Pipe Size
- BALDOR / DODGE 232885 18X44 ST DR XT50 18X44 Straight Drum XT50
- CLE-LINE C62008 Three-Piece Hand Tap Set, #5-40 Tap Thread Size, 5/8 Inch Thread Length
- DYNABRADE 53180 Planetary Carrier
- SMC VALVES CDQ2A32-75DMZ-F7BAL Compact Cylinder, 32 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- GRAINGER 21693_72_0 Rod, 1045 Carbon Steel, 1 15/16 Inch Outside Dia, 6 Ft Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Automotive Specialized Tools
- Key Rings
- Voice Data Outlets Boxes Faceplates
- Machine Deburring Tools
- Door Wedges
- CONDOR Back Supports With Stay, Spandex, Woven Elastic
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 13.8 mil Thick, Yellow
- LOUISVILLE AE2200 Series Aluminum Extension Ladders
- FERNCO Qwik Ells
- MUELLER INDUSTRIES 782CS-WE Y Strainers
- MILWAUKEE Hammer Drill Accessories
- SPEARS VALVES PVC Gray Schedule 40 Crosses, Socket x Socket x Socket x Socket
- VALLEY CRAFT Security Cart Accessories
- TB WOODS Single Beam Set Crew Type Couplings
- GARDNER BENDER Cable Ties with Built In Tail Clipper
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COOPER B-LINE AWA-62-600SS4 Wedge Anchor, 5/8 In - 11 Thread Size, 6 In Anchor Lg., 4 1/2 In Thread Lg., Gr. 304
