COOPER B-LINE AWA-62-500SS4 Wedge Anchor, 5/8 In - 11 Thread Size, 5 In Anchor Lg., 3 1/2 In Thread Lg., Gr. 304
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wedge Anchor |
| Anchor Dia. | 5/8" |
| Anchor Length | 5" |
| Finish | Plain |
| Grade | 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Min. Embedment | 2 3/4" |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 3 1/2" |
| Thread Size | 5/8"-11 |
| Ultimate Shear | 1705 lbs. |
| Ultimate Tension | 1570 lbs. |
| Wedge Anchor Type | Expansion |
Shipping Info:
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Heavy and medium duty all purpose anchor, Anchors can be installed through the fixture
Explore Products
- MCR SAFETY UT1953XXL Coated Glove, 2XL, ANSI Impact Level 1
- TITAN FASTENERS ACU10112
- BEHRINGER SYSTEMS ST-STW-03-T-MET BEHRINGER PIPE SYSTEMS ST-STW-03-T-MET
- SK PROFESSIONAL TOOLS 4519 Impact Socket Adapter Set
- HOFFMAN CT46DEFC45SS 16152 Top Cover, 45 Deg. Elbow Divider, 4 x 6 Inch Size, 304 SS
- HUB CITY 0270-08500 Worm Reducer, 1.129 Hp, 1.438 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel
- CASH VALVE 13736-0140 Pressure Relief Valve 1-1/4 Inch 140 Psi
- SPEEDAIRE TT94926G Rear End Plate
Explore More
- KEYSHAFT
- Prep and Hold Utensils
- DC Motor and Control Assemblies
- Chisels
- Diffusers
- Hangers
- MEMPHIS GLOVE NXG Work Gloves, Gray
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Forged Alloy Steel
- CONDOR ANSI Class 2 Mesh Polyster Zipper Contrasting High Visibility Vests
- CHICAGO PNEUMATIC CP5080 Series Belt Sanders
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 51 x 19 mm Size
- BRADY Chemical Label, PCB
- ENPAC Bollard Covers
- PARKER CPI OBZ Series Tube-To-Female Pipe NPT Female Branch Tees
- VALLEY CRAFT Standard Non-Tilt Platform Trucks, Aluminium
- SIOUX CHIEF Flexible PVC Test Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COOPER B-LINE AWA-62-500SS4 Wedge Anchor, 5/8 In - 11 Thread Size, 5 In Anchor Lg., 3 1/2 In Thread Lg., Gr. 304
