CONTINENTAL PTH150-25CE-G Petroleum Transfer Hose, 1 1/2 Inch Heightose Inside Dia, 150 psi, 29.00 Inch Heightg | CR2KPT 55CE93
CONTINENTAL PTH150-25CE-G Petroleum Transfer Hose, 1 1/2 Inch Heightose Inside Dia, 150 psi, 29.00 Inch Heightg
Item: CR2KPTModel: PTH150-25CE-GCross Ref: 55CE93
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Item Hose
Bend Radius 4"
Burst Pressure 600 psi
Fuel Hose Type Petroleum Hose Assembly
Hose Color Black
Hose Configuration Coupled Assembly
Hose Cover Material Nitrile
Hose Fitting A Material Aluminum
Hose Fitting A Size 1 1/2"
Hose Fitting A Type Cam And Groove C
Hose Fitting B Material Aluminum
Hose Fitting B Size 1 1/2"
Hose Fitting B Type Cam And Groove E
Hose Inside Dia. 1 1/2"
Hose Length 25 ft.
Hose Outside Dia. 2"
Hose Reinforcement Material Carbon Steel
Hose Tube Material Nitrile
Max. Working Pressure @ 70 Deg. F 150 psi
Safety Factor 4:1
Static Control Wire No
Temp. Range -35°F to +212°F
Vacuum Rating 29 in. hg