CAMCAR M6C50KCS Socket Cap Screw Standard, M6 x 1X50 Size, 100Pk | AE7KCM 5YRE4
CAMCAR M6C50KCS Metric Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Cyl., 50mm Lg., Blk Oxide, Steel
Item: AE7KCMModel: M6C50KCSCross Ref: 5YRE4
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Metric Socket Head Cap Screw
Combined Material & Grade Grade Alloy Steel
Dimensional Standards ASME B18.3
Display Qty 100
Drive Size 5 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 10 mm
Head Height 6 mm
Head Type Standard
Length 50 mm
Material Alloy Steel
Material Quality Standards Astm A574
Material Type Steel
Maximum Temperature 400°F
Min. Tensile Strength 160000 psi
Minimum Temperature -20°F
Minimum Thread Length 24 mm
Screw Length 50 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 160000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 24 mm
Thread Size M6 x 1
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.33
Ship height (cm)8.64
Ship length (cm)11.18
Ship width (cm)10.67
HS code7318158045
Country of OriginUS
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.