BRISKHEAT HL240KC-C Temperature Controller, 1/32 DIN Size, SPST, 240V AC, 0 To 1000 Deg. F, On/Off | CJ3PTY 54XR32
BRISKHEAT HL240KC-C Temperature Controller, 1/32 DIN Size, K, On/Off Action, 240 VAC, 0 to 1000 Deg F, Digital
Item: CJ3PTYModel: HL240KC-CCross Ref: 54XR32
7 In Stock
K
240V
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Temperature Controller
Alarms Audible
Control Mode On/Off Action
Current Various
Depth 2 1/4"
Digital/analog Digital
Din Size 1/32"
Display Type Digital
Hysteresis
Input Voltage 240V AC
Length 5 1/4"
Length (straight Wireway) 5 1/4"
Output 240V AC
Overall Height 2 1/4"
Overall Length 5 1/4"
Overall Width 5"
Power Consumption 4 VA
Product Type Temperature Controller
Sensor Type K
Switch Function SPST
Temp. Range 0°F to 1000°F
Temperature - Maximum 1000°F
Temperature - Minimum 0°F
Temperature Range 0°F to 1000°F
Width 5"