BRISKHEAT HL120JA-C Temperature Controller, 1/32 DIN Size, SPST, 115V AC, 0 to 1000 Deg. F, On/Off | CJ3PUE 54XR27
BRISKHEAT HL120JA-C Temperature Controller, HL101, 1/32 DIN Size, J, On/Off Action, 115 VAC, 0 to 1,000 Deg F
Item: CJ3PUEModel: HL120JA-CCross Ref: 54XR27
7 In Stock
J
120V
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Temperature Controller
Alarms Audible
Control Mode On/Off Action
Current Various
Depth 2 1/4"
Digital/analog Digital
Din Size 1/32"
Display Type Digital
Hysteresis
Input Voltage 115V AC
Length 5 1/4"
Length (straight Wireway) 5 1/4"
Output 115V AC
Overall Height 2 1/4"
Overall Length 5 1/4"
Overall Width 5"
Power Consumption 4 VA
Product Type Temperature Controller
Sensor Type J
Series HL101 Series
Switch Function SPST
Temp. Range 0°F to 1000°F
Temperature - Maximum 1000°F
Temperature - Minimum 0°F
Temperature Range 0°F to 1000°F
Width 5"