FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Worm Gear |
| Diametral Pitch | 16" |
| Face Width | 0.313" |
| Gear Ratio | 80:1 |
| Hub Dia. | 22/25" |
| Hub Projection | 11/25" |
| Material | Bronze |
| No. Of Teeth | 80 |
| No. Of Threads | 1 |
| Output Dia. | 5.15" |
| Overall Length | 0.753" |
| Pitch Dia. | 5" |
| Pressure Angle | 14.5° |
| Product Datasheet | boston-gear-cd1145.pdf |
| Product Series | G Series |
| Rotation | Right Hand |
| Type | Spoke |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.33 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 1.91 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- RHEEM SP20443 Conversion Kit Assembly, 240V, 4500W
- PEER CHAIN 41146 Roller Chain, 50 Feet Length, Stainless Steel
- SGS PRO 11755 Carbide Bur Radius 1/2 Inch Double Cut
- WALTER TOOLS A3293TTP-8.5 Coolant Fed Drill 8.5mm 140 Carbide
- MCR SAFETY 96763APGL Coated Glove, L, 3/4
- FABORY U39100.009.0043 Spring Pin, 3/32 In Nominal Dia., Steel, 0.099 In To 0.103 In Actual Dia. Rng, 7/16 In Lg.
- TAPCO 037-00022 Street Sign Mounting Bracket Round 9 In
- GEORG FISCHER 830-020 Coupling 2 Inch Fnpt Pvc
Explore More
- KEYSHAFT
- Machine Chucks
- Gas Appliance Controls
- Exit Device Accessories
- Soft Face Split Head Hammers
- End Mill Sets
- DESTACO 807 Series Pneumatic Toggle Clamps
- CONDOR Cowhide Leather Tan Driver Gloves
- TEMPCO Gemini Series Twin Bore IR Heaters
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 240V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts
- BANJO FITTINGS Strainer Cap
- GRAINGER Cargo Tie Downs
- MARATHON MOTORS 3 Phase NEMA Frame General Purpose AC Motors
- ARLINGTON INDUSTRIES Straps, Steel Plated, 1-Hole
- SMITH BEARING YR-C/YR-XC Series Cam Followers, Crowned, Yoke Type
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BOSTON GEAR G1046 Worm Gear, 16 Diametral Pitch, 14.5 PA, 80 Teeth, Right Hand, Bronze
€316.65 /unit







