FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Worm Gear |
| Diametral Pitch | 16" |
| Face Width | 0.313" |
| Gear Ratio | 30:1 |
| Hub Dia. | 3/4" |
| Hub Projection | 0.38" |
| Material | Bronze |
| No. Of Teeth | 30 |
| No. Of Threads | 1 |
| Output Dia. | 2.03" |
| Overall Length | 0.693" |
| Pitch Dia. | 1 7/8" |
| Pressure Angle | 14.5° |
| Product Datasheet | boston-gear-cd1145.pdf |
| Product Series | G Series |
| Rotation | Right Hand |
| Type | Web |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 1.76 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- BURNDY BDT1 Intersystem Bonding Connector 14awg
- BRADY 1530-6 15306 Number Label, 1 Inch Ht, Indoor/Outdoor, Non-Reflective, Gothic, Black, 6, Die Cut, Black
- APEX-TOOLS SA-409-1PK Impact Flex Socket
- STEARNS BRAKES 236056101AEL Clutch, 56C 24-28VDC
- MICRO 100 RTC-312-2 Engraving Cutter, 0.3125 Inch Shank Dia., 0.5 Inch Split Length, 2.5 Inch Overall Length
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS 7100228 Eye Bolt, 1 Inch, Shoulder Thread
- NIBCO NL953X8 Ball Valve, 2 Piece, 3/4 Inch Valve Size, Thread End Style, Silicon Bronze Body
- TANIS BRUSHES MB702060 Strip Brush 5/16w 60 Inch Length Trim 1 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Giant Hopper Bins
- Pressure Gauge Kits
- Traffic Cones
- Pilot Solenoid Valves
- Water Level Testers
- CONDOR High Visibility Cowhide Leather Orange Palm Gloves
- ANSELL 02-100 Alphatec Highly Chemical Resistant Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 71 Sure Check Double Disc Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 67 x 25 mm Size
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Wide Mouth, LDPE
- SPEARS VALVES FlameGuard CPVC Caps
- VIKAN 16 Inch Condensation Squeegees
- ALLEGRO SAFETY Reducers
- IDEAL Twist On Wire Connectors
- PARKER DD Series Female Pipe Elbows, NPT
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BOSTON GEAR G1043 Worm Gear, 16 Diametral Pitch, 14.5 PA, 30 Teeth, Right Hand, Bronze
€166.04 /unit







