BOSTON GEAR F730-30-B5-G Reducer, 56C Size, 1.25 Inch Dia., Left Side
B5
3"
30:1
G
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,253.50 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base Mounting Attachment | No Base |
| Center Distance | 3" |
| Color | Gray |
| Efficiency | 0.83% |
| Fan Cooled | No |
| Finish | Standard Paint |
| Gear Ratio | 30:1 |
| Height | 8 22/25" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Rpm | 58.3 RPM |
| Input Style | Quill Flange |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Length | 8 3/25" |
| Lubrication | Klubersynth UH1 6-460 |
| Material | Cast Iron |
| Max. Input Hp | 2.27 hp |
| Motor Hp | 2 hp |
| Mounting Type | No Base |
| Output Dia. | 1 1/4" |
| Output Hp | 1.89 hp |
| Output Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Output Type | Solid |
| Pre-lubricated | No |
| Product Series | 700 Series |
| Reduction Type | Single |
| Torque Rating | 2045 lbs.-in. |
| Type | Single Reduction |
| Width | 10.02" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 24.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | gear ratio | rotation | output torque | finish | reduction type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| F710-50-B4-G | 4/25 hp | Any Position | 501 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,024.86 | |
| F710-40-B4-G | 4/25 hp | Any Position | 401 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,138.79 | |
| F710-30-B4-G | 4/25 hp | Any Position | 301 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,085.43 | |
| F710-20-B4-G | 1/4 hp | Any Position | 201 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,024.86 | |
| F710-15-B4-G | 1/4 hp | Any Position | 151 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,024.86 | |
| F710-10-B4-G | 3/10 hp | Any Position | 101 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,024.86 | |
| F710-5-B4-G | 3/10 hp | Any Position | 51 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,085.43 |
Explore Products
- WESTWARD 23PC43 Battery Charging Clamp, Parrot, Clamp, 80 Amp, 12V/24V, Steel, 14 To 18 AWG, Black/Red
- OSBORN 8602600003
- ARO PD05P-ARS-SSA-B Diaphragm Pump, 1/2 Inch Size
- GRAINGER W1D#426 W1 Tool Steel Rod, 36 Inch Overall Length, 0.092 Inch Outside Dia Decimal Equivalent
- ROXBURGH RIQ-0242-H2 Iec Inlet Filter, 120/240 VAC, 1-Phase, 2A, On/Off Switch, Fused, Snap-In Mount
- VERMONT GAGE 912324050 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 24.05 mm Size
- DIXON K4DC ISO-A Dust Cap, 1/2 Inch Size, Black, Elastomer
Explore More
- KEYSHAFT
- Valve Lockout Devices
- Sledges
- Storage Pails and Buckets
- Belt Drive Blower Accessories
- Waterfall Filters and Pond Skimmers
- COTTERMAN M Series Steel Modular Fixed Ladders
- VIEGA PROPRESS 45 Degree Elbows, SS, Press x Press, FKM Seal
- LUMAPRO LED Tape Lights
- MUELLER INDUSTRIES 862 Carbon Steel Y Strainers
- ANVIL 026G Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps
- TOUGH GUY Microfiber Cloth
- DIXON Valve Repair Kits
- B & P MANUFACTURING Liberator Hand Truck T Rod Style Disc Brake Kits
- SPEARS VALVES CPVC Premium Actuated True Union 2000 Industrial Electric Ball Valves, Flanged, EPDM
- EATON Sealed Rockette Non - Illuminated Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BOSTON GEAR F730-30-B5-G Reducer, 56C Size, 1.25 Inch Dia., Left Side
€2,253.50 /unit

