BOSTON GEAR F724-60-B5-J Reducer, 56C Size, 1.125 Inch Dia., Right Side
B5
2.38"
60:1
J
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,426.36 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base Mounting Attachment | No Base |
| Center Distance | 2.38" |
| Color | Gray |
| Efficiency | 0.71% |
| Fan Cooled | No |
| Finish | Standard Paint |
| Gear Ratio | 60:1 |
| Height | 6.94" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Rpm | 29.2 RPM |
| Input Style | Quill Flange |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Length | 6.38" |
| Lubrication | Klubersynth UH1 6-460 |
| Material | Cast Iron |
| Max. Input Hp | 0.73 hp |
| Motor Hp | 3/4 hp |
| Mounting Type | No Base |
| Output Dia. | 1 1/8" |
| Output Hp | 13/25 hp |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Type | Solid Projecting Shaft |
| Pre-lubricated | No |
| Product Series | 700 Series |
| Reduction Type | Single Reduction Right Angle |
| Torque Rating | 1128 lbs.-in. |
| Type | Single Reduction |
| Width | 7.81" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | gear ratio | rotation | output torque | finish | reduction type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| F710-50-B4-G | 4/25 hp | Any Position | 501 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,024.86 | |
| F710-40-B4-G | 4/25 hp | Any Position | 401 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,138.79 | |
| F710-30-B4-G | 4/25 hp | Any Position | 301 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,085.43 | |
| F710-20-B4-G | 1/4 hp | Any Position | 201 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,024.86 | |
| F710-15-B4-G | 1/4 hp | Any Position | 151 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,024.86 | |
| F710-10-B4-G | 3/10 hp | Any Position | 101 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,024.86 | |
| F710-5-B4-G | 3/10 hp | Any Position | 51 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,085.43 |
Explore Products
- PARKER P32QN14GEMNGW Ball Valve, Filter/Regulator Combo, BSP
- RULAND MANUFACTURING MCLD-10-A 10mm D-Bore Shaft Collar, Aluminum, One-Piece Clamp Style, 24mm OD, 9mm Wd.
- SMC VALVES D-G5PW Auto Switch
- BLACKBURN (T&B) BY23 Type OD Tool Compression Die To 1/2
- VOLKEL 27634 Hand Tap, DIN 352/HSS-G, M 5 x 0.8 Size, Set of 3 Pcs
- MAIN FILTER INC. MF0601657 R46D20NV2 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 20 Micron, Viton Seal, 7.63 Inch Height
- MILTON-INDUSTRIES 655 Tee Hose Fitting, 1/4 Inch FNPT, Brass
- TEADIT CGR1082.116.212.300 Ring Cut Gasket, 1082 SAN, 1/16 Inch Thickness, 2-1/2 Inch Size, 300# Class
Explore More
- KEYSHAFT
- Ice Dispensers
- Temporary Power Distribution Box and Cart Accessories
- Marking Tape Applicators
- Mounted Linear Bearings
- Mechanics Length Drill Bits
- MEMPHIS GLOVE NXG Work Gloves, 10 Gauge, Cotton Polyester Shell
- CONDOR Cowhide Leather Tan Driver Gloves
- IRONCLAD Pro Gloves
- HARVEL CLEAR PVC Female Adapters
- GLOBE SCIENTIFIC Universal Caps
- DAYTON Wire Rope Clips
- EATON Mounting Plates
- EAZYPOWER Countersink, High Speed Steel, 2 Flute
- 3M 371+ Scotch High Tack Box Sealing Tapes
- STARRETT 92000 Series Woodpecker Premium Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BOSTON GEAR F724-60-B5-J Reducer, 56C Size, 1.125 Inch Dia., Right Side
€1,426.36 /unit

