FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base Mounting Attachment | No Base |
| Center Distance | 1" |
| Color | Gray |
| Efficiency | 0.77% |
| Fan Cooled | No |
| Finish | Standard Paint |
| Gear Ratio | 20:1 |
| Height | 3.63" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Rpm | 87.5 RPM |
| Input Style | Quill Flange |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Length | 3 1/4" |
| Lubrication | Klubersynth UH1 6-460 |
| Material | Cast Iron |
| Max. Input Hp | 0.27 hp |
| Motor Hp | 1/4 hp |
| Mounting Type | No Base |
| Output Dia. | 1/2" |
| Output Hp | 0.21 hp |
| Output Shaft Dia. | 1/2" |
| Output Type | Solid Projecting Shaft |
| Pre-lubricated | No |
| Product Series | 700 Series |
| Reduction Type | Single Reduction Right Angle |
| Torque Rating | 149 lbs.-in. |
| Type | Single Reduction |
| Width | 4.53" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | gear ratio | rotation | output torque | finish | reduction type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| F710-50-B4-G | 4/25 hp | Any Position | 501 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,024.86 | |
| F710-40-B4-G | 4/25 hp | Any Position | 401 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,138.79 | |
| F710-30-B4-G | 4/25 hp | Any Position | 301 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,085.43 | |
| F710-20-B4-G | 1/4 hp | Any Position | 201 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,024.86 | |
| F710-15-B4-G | 1/4 hp | Any Position | 151 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,024.86 | |
| F710-10-B4-G | 3/10 hp | Any Position | 101 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,024.86 | |
| F710-5-B4-G | 3/10 hp | Any Position | 51 | CW/CCW | - | Epoxy Paint | - | - | €1,085.43 |
Explore Products
- LINN GEAR 40TLB18 Sprocket, 40 Chain, 1210 Bushing, 2.879 Inch Pitch Diameter
- MARTIN SPROCKET 3030 2 5/16 Taper Bushing, 2.313 Inch Bore, 5/8 x 5/16 Inch Key, 3 Inch Length, Cast Iron
- WOODHEAD 1300120176 332020A01M467 Cordset, 12 Pole, Male Female, 46.7m, 16/12, PVC
- LITTLE GIANT PUMPS 93730725 7LD2S4-PE Stainless Steel Pumps, 2 Hp
- WESTWARD 22N797 Transfer Punch, 1/4 Inch Tip Size, Round, 5 Inch Overall Length, 1/8 Inch Taper Length, Plain Grip, Box
- MAIN FILTER INC. MF0583938 10500H3XL0006P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 10.82 Inch Height
- APOLLO VALVES 87A20HC2E12 8 Ball Valve, Size 12 Inch, Full Port, SS, Graphite, Size 12 Inch Cryo
Explore More
- KEYSHAFT
- Lockout Centers and Stations
- Corrosive Cabinets
- Electric Wall Mount Heaters
- Tie Down Winches and Winch Bars
- Enclosure Accessories
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Gate Valve, Socket Weld
- DESTACO 601 Series Straight Line Action Clamps
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Flexible Packing Hooks
- CONDOR Leather Gloves, Full Finger, Standard, Double Palm, Cowhide
- JOHN GUEST Union Elbows, Polypropylene Black
- BUSSMANN Fuse Holders for Fuse Series HTB
- CANTEX Conduit Body Lr Pvc
- HONEYWELL Disposable Eye Shields
- PALMGREN Horizontal Band Saw Blades
- NUMATICS Filter Elements
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BOSTON GEAR F710-20-B5-J Reducer, 56C Size, 0.5 Inch Dia., Right Side
€807.64 /unit

