BOSTON GEAR D1420ALH Worm Gear, 8 Diametral Pitch, 20 Teeth, Left Hand, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€200.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Gear |
| Diametral Pitch | 8" |
| Face Width | 3/4" |
| Gear Ratio | 10:1 |
| Hub Dia. | 1 3/4" |
| Hub Projection | 3/4" |
| Material | Cast Iron |
| No. Of Teeth | 20 |
| No. Of Threads | 2 |
| Output Dia. | 2.81" |
| Overall Length | 1 1/2" |
| Pitch Dia. | 2 1/2" |
| Pressure Angle | 14.5° |
| Product Datasheet | boston-gear-cd1145.pdf |
| Product Series | D Series |
| Rotation | Left Hand |
| Type | Web |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Ship length (cm) | 3.81 |
Documentation:
Product Variants
Explore Products
- PBC LINEAR JP50G-AJ
- MARTIN SPROCKET CSD10012X25 Drum Pulley, Standard, 10 Inch O.D., 2.5 Inch Max Bore, 12 Inch Face Width, Steel
- TITAN FASTENERS TZA6749
- EATON PXM1200TA41-1 Pxm 1000 Power/Energy Meter, Ring Terminal, Din-Rail Mount Transducer Without Display
- WESTWARD 4KG82 Garden Hose Adapter, 3/4 x 3/4 Inch Fitting Size, Male x Male, Rigid, 32 mm Overall Length
- 3M 7100011414 98040024071 / 07220 / CS-195+ Firestop Sheet, 3 Ft. Overall Length, 2 Ft. Overall Width, 4 hr Fire Rating
- HOFFMAN PBB206EMC 34629 Barrier Panel, Fits 2000 x 600mm Size, Steel
- GORLITZ GO 380/250 Combination Drain And Sink Clean Machine, 1/4 Hp, 110V
Explore More
- KEYSHAFT
- Foam Rubber Seals
- Right-To-Know Stations
- Hydraulic Valves
- Hearing Protection Accessories
- Block and Tackle
- MEMPHIS GLOVE Cow Grain Palm Split Leather Driver Work Gloves
- JOHN GUEST Speedfit Elbows
- JOHN GUEST Swivel Male Run Tees, NPTF Thread, Acetal Gray
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Polypropylene White
- ANVIL 90 Deg. Elbows, Ductile Iron
- MARTIN SPROCKET Triple MST Bushed Type Roller Chain Sprockets, 60 Chain Number
- WORLDWIDE ELECTRIC WDGP Series Conduit Boxes
- GRAINGER Flat Handle Utility Carts
- BOSTON GEAR 12 Diametral Pitch Cast Iron Worm Gears
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BOSTON GEAR D1420ALH Worm Gear, 8 Diametral Pitch, 20 Teeth, Left Hand, Cast Iron
€200.57 /unit




