BISHOP-WISECARVER UTTA1G0960 Linear Guide 960mm L 26 Mm W 15.0 Mm H | AC2VNR 2NDE5
BISHOP-WISECARVER UTTA1G0960 Linear Guide 960mm L 26 Mm W 15.0 Mm H
Item: AC2VNRModel: UTTA1G0960Cross Ref: 2NDE5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Linear Guide
Channel Depth 0.433"
Channel Material Aluminum
Load Direction Axial, Radial
Material Aluminum
Mounting Hole Center To Center 3.15"
Mounting Hole From Shaft End 40 mm
Mounting Hole Size 5.8 mm
Number Of Rail Holes 12
Overall Height 15 mm
Overall Length 960 mm
Overall Width 26 mm
Raceway Aluminum
Raceway Material Aluminum
Rail Finish Clear Anodize
Rail Finish Plain
Rail Material Aluminium
Rail Type Channel
Requires Lubrication Lubricant Required
Size 1
System Of Measurement Inch
Temp. Range -55°C to +100°C
Thickness 0.158"