BISHOP-WISECARVER UTTS3G0720 Linear Guide 720mm L 58 Mm W 30.0 Mm H | AC2VMF 2NCY2
BISHOP-WISECARVER UTTS3G0720 Linear Guide 720mm L 58 Mm W 30.0 Mm H
Item: AC2VMFModel: UTTS3G0720Cross Ref: 2NCY2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Linear Guide
For Use With Sw Carriage Assembly
Material Alloy Steel
Maximum Operating Temperature 212°F
Minimum Operating Temperature 32.99°F
Mounting Hole Center To Center 3.15"
Mounting Hole From Shaft End 40 mm
Mounting Hole Size 8.8 mm
Nominal Rail Size 3
Number Of Rail Holes 9
Overall Height 1.18"
Overall Length 28.346"
Overall Width 2.284"
Raceway Type Hardened
Rail Finish Ground
Rail Material Alloy Steel
Rail Material Steel
Size 3
Temp. Range -55°C to +100°C