BERNER IDC12-4192AZ-G Air Curtain 16 Feet 6376 Cfm | AG2UZF 32GF17
BERNER IDC12-4192AZ-G Air Curtain 16 Feet 6376 Cfm
Item: AG2UZFModel: IDC12-4192AZ-GCross Ref: 32GF17
Product Specifications:
Item Air Curtain
Air Curtain Air Velocity 5292 FPM
Air Curtain Air Volume 6376 CFM
Air Curtain Finish Aluminized
Air Curtain Heated No
Air Curtain Housing Material Aluminum, Steel
Air Curtain Max. Door Width 16 ft.
Air Temp. Rise Not Applicable
Air Velocity 5292 FPM
Air Volume 6376 CFM
Assembly Not Available
Control Type Activation Switch
Dba @ 10 Feet 69
Depth 18"
Finish Powder Coated
For Frame Opening Width 16 ft.
For Opening Width 16 ft.
For Outdoor Use Yes
Frequency 60 Hz
Full Load Amps 5.6A
Heater Power Consumption Not Applicable
Height 15"
Includes Mounting Fasteners No
Max. Air Velocity 5292 FPM
Max. Air Volume 6376 CFM
Max. Amps 5.6A
Max. Door Width 16 ft.
Mounting Hole Dia. 1/2"
Nameplate Voltage 480V AC
Nozzle Width 192"
Number Of Motors 4
Number Of Speeds 3
Overall Depth 18"
Overall Height 15"
Overall Width 195"
Panel/switch Included Includes Control Panel & Door Switch
Phase 3
Power Consumption 2.12 kW
Washdown No
Width 195"