BELDEN UJ-SS875x12 Universal Joint, 76.2 mm Overall Length, For Round Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle | CN9JFL 55YE57
BELDEN UJ-SS875X12 Universal Joint, 76.2 mm Overall Length, For Round Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle
Item: CN9JFLModel: UJ-SS875X12Cross Ref: 55YE57
Booted No
Bore Dia. 12 mm
Bore Type Plain
Included Screws (2) Set Screw
Joint Diameter 22.125 mm
Joint Type Pin, Block
Length Through Bore 26.2 mm
Material Stainless Steel
Max. Operating Angle 45°
Maximum Bore Dia. 12 mm
Maximum Speed 1000 RPM
Number Of Joints 1
Outside Dia. 22.2 mm
Outside Diameter 22.1 mm
Overall Length 76.2 mm
U-joint Material Grade 303
Yoke Length 38.1 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.16