BELDEN UJ-SS875x10K Universal Joint, 76.2 mm Overall Length, For Keyed Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle | CN9JFH 55YE56
BELDEN UJ-SS875X10K Universal Joint, 76.2 mm Overall Length, For Keyed Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle
Item: CN9JFHModel: UJ-SS875X10KCross Ref: 55YE56
Booted No
Bore Dia. 10 mm
Bore Type Keyed
Included Screws (2) Set Screw
Joint Diameter 22.125 mm
Joint Type Pin, Block
Keyway Depth 1.4 mm
Keyway Width 3 mm
Material Stainless Steel
Max. Operating Angle 45°
Maximum Bore Dia. 12 mm
Maximum Speed 1000 RPM
Number Of Joints 1
Outside Dia. 22.2 mm
Outside Diameter 22.1 mm
Overall Length 76.2 mm
U-joint Material Grade 303
Yoke Length 38.1 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.18