BELDEN UJ-SS875x10 Universal Joint, 76.2 mm Overall Length, For Round Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle | CN9JFK 55YE55
BELDEN UJ-SS875X10 Universal Joint, 76.2 mm Overall Length, For Round Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle
Item: CN9JFKModel: UJ-SS875X10Cross Ref: 55YE55
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Universal Joint
Assembled Yes
Booted No
Bore Dia. 10 mm
Bore Type Plain
Break Torque 142 N-m
Coupling Size 875
Included Screws (2) Set Screw
Joint Diameter 22.125 mm
Joint Type Pin, Block
Length Through Bore 26.2 mm
Material Stainless Steel
Max. Operating Angle 45°
Maximum Bore Dia. 12 mm
Maximum Speed 1000 RPM
Number Of Joints 1
Outside Dia. 22.2 mm
Outside Diameter 22.1 mm
Rated Torque 28 N-m
Resistance Properties Corrosion Resistant
Screw Material Stainless Steel
System Of Measurement Metric
U-joint Material Stainless Steel
U-joint Material Grade 303
Yoke Length 38.1 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.18
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Country of OriginUS
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.