BELDEN UJ-SS750x10K Universal Joint, 76.2 mm Overall Length, For Keyed Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle | CN9JFF 55YE54
BELDEN UJ-SS750X10K Universal Joint, 76.2 mm Overall Length, For Keyed Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle
Item: CN9JFFModel: UJ-SS750X10KCross Ref: 55YE54
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Universal Joint
Assembled Yes
Booted No
Bore Dia. 10 mm
Bore Type Keyed
Break Torque 98 N-m
Coupling Size 750
Included Screws (2) Set Screw
Joint Diameter 18.875 mm
Joint Type Pin, Block
Keyway Depth 1.4 mm
Keyway Width 3 mm
Length Through Bore 28 mm
Material Stainless Steel
Max. Operating Angle 45°
Maximum Bore Dia. 10 mm
Maximum Speed 1000 RPM
Number Of Joints 1
Outside Dia. 19.1 mm
Outside Diameter 18.9 mm
Overall Length 76.2 mm
Rated Torque 19 N-m
Resistance Properties Corrosion Resistant
Screw Material Stainless Steel
System Of Measurement Metric
U-joint Material Stainless Steel
U-joint Material Grade 303
Yoke Length 38.1 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.13
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Country of OriginUS
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.