BELDEN UJ-SS1750x22K Universal Joint, 127 mm Overall Length, For Keyed Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle | CN9JDX 55YE70
BELDEN UJ-SS1750X22K Universal Joint, 127 mm Overall Length, For Keyed Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle
Item: CN9JDXModel: UJ-SS1750X22KCross Ref: 55YE70
Booted No
Bore Dia. 22 mm
Bore Type Keyed
Break Torque 1186 N-m
Coupling Size 1750
Included Screws (2) Set Screw
Joint Diameter 44.3125 mm
Joint Type Pin, Block
Keyway Depth 2.8 mm
Keyway Width 6 mm
Length Through Bore 40.8 mm
Material Stainless Steel
Max. Operating Angle 45°
Maximum Bore Dia. 22 mm
Maximum Speed 1000 RPM
Number Of Joints 1
Outside Dia. 44.5 mm
Outside Diameter 44.3 mm
Overall Length 127 mm
Rated Torque 237 N-m
U-joint Material Grade 303
Yoke Length 63.5 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.07