BELDEN UJ-HD1000x12K Universal Joint, 50 mm Overall Length, For Keyed Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle | CN9JEV 55YE26
BELDEN UJ-HD1000X12K Universal Joint, 50 mm Overall Length, For Keyed Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle
Item: CN9JEVModel: UJ-HD1000X12KCross Ref: 55YE26
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Universal Joint
Assembled Yes
Booted No
Bore Dia. 12 mm
Bore Type Keyed
Break Torque 254 N-m
Coupling Size 1000
Included Screws (2) Set Screw
Joint Diameter 25.3125 mm
Joint Type Pin, Block
Keyway Depth 1.8 mm
Keyway Width 4 mm
Length Through Bore 12.3 mm
Material Alloy Steel
Max. Operating Angle 45°
Maximum Bore Dia. 12 mm
Maximum Speed 1000 RPM
Number Of Joints 1
Outside Dia. 25.4 mm
Outside Diameter 25.3 mm
Overall Length 50 mm
Rated Torque 50 N-m
System Of Measurement Metric
U-joint Material Alloy Steel
Yoke Length 25 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.15
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Country of OriginUS
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.