BALDOR MOTOR EM4314T-12 Three Phase Motor, 230/460V, 1800 RPM, 60 Hz, 60 hp, TEFC, 364T Frame
68A
60 hp
1800 RPM
Get it by Friday, Apr 10
€15,988.56 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | General Purpose Motor |
| Ambient Temp. | 40°C |
| Amps @ Voltage | 68A @ 460V, 136A @ 230V |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20°F +300°F) |
| Conduit Box Position | F1 |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty | Continuous |
| Efficiency | 95% |
| Efficiency @ 100% Load | 95% |
| Enclosure Design | TEFC |
| Feedback Device | NO FEEDBACK |
| Frame | 364T |
| Frame Material | Iron |
| Frame Size | 364T |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 136/68A |
| Heater Indicator | No Heater |
| High Voltage Full Load Amps | 68A |
| Hp | 60 hp |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| Kva Code | G |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Max. Rpm | 2700 RPM |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Motor Lead Quantity/wire Size | 12 @ 6 AWG |
| Motor Type | A36062M |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Nameplate Rpm | 1780 RPM |
| Nema/iec | NEMA |
| No. Of Poles | 4 |
| No. Of Speeds | 1 |
| Output @ Frequency | 60 hp @ 60 Hz |
| Overall Length | 33.48" |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 84 |
| Product Datasheet | baldor-motor-em4314t-12.pdf |
| Product Family | Other |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Rpm | 1780 RPM |
| Rpm Range | 1700-1800 RPM |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Dia. | 2 3/8" |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Starting Method | Wye Start-Delta Run |
| Synchronous Rpm | 1800 RPM |
| Synchronous Rpm @ Frequency | 1800 RPM @ 60 Hz |
| Voltage | 230/460V |
| Voltage @ Frequency | 230V @ 60 Hz, 460V @ 60 Hz |
| Xp Division | Not Applicable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 382.5 |
| Ship height (cm) | 65.09 |
| Ship length (cm) | 103.19 |
| Ship width (cm) | 82.55 |
| HS code | 85015230 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- synchronous rpm: 1800 rpm
- volts @ frequency: 230 V @ 60 Hz; 460 V @ 60 Hz
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Hp | Service Factor | Motor Type | Nameplate Rpm | Mounting Type | Ambient Temp. | Insulation Class | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EM2276T | 230/460V | 7 1/2 hp | 1.15 | Three Phase | 1180 RPM | Foot Mounted | 40°C | Class F | €5,534.10 | |
| EM2280T | 230/460V | 5 hp | 1.15 | 0940M | - | Foot Mounted | 40°C | Class F | €5,662.73 | |
| EM2332T | 230/460V | 10 hp | 1.15 | Three Phase | 1180 RPM | Foot Mounted | 40°C | Class F | €6,115.23 | |
| EM2333T | 230/460V | 15 hp | 1.15 | Three Phase | 1765 RPM | Foot Mounted | 40°C | Class F | €3,191.08 | |
| EM2334T | 230/460V | 20 hp | 1.15 | Three Phase | - | Foot Mounted | 40°C | Class F | €3,868.88 | |
| EM2334T-12 | 230/460V | 20 hp | 1.15 | Three Phase | 1765 RPM | Foot Mounted | 40°C | Class F | €4,897.86 | |
| EM2394T | 230/460V | 15 hp | 1.15 | Three Phase | 3520 RPM | Foot Mounted | 40°C | Class F | €3,928.51 |
Explore Products
- FABORY M51428.100.0100 Spring Pin, 10 mm Nominal Dia., SS, 100 mm Lg., Gr. A2, Plain, Slotted
- TITAN FASTENERS KEA03064
- APPROVED VENDOR T4BNE13 Nipple Pipe Size 3/4 Inch Length 8
- GRAINGER 18497_48_0 Stainless Steel Rod 440C, 7/16 Inch Outside Dia, 4 Ft Overall Length
- REGAL 027450AS64 Hand Tap, M7 x 1 Size, 4 Flutes, Bottom, +.127mm With Chrome over Nitride
- FIRE-DEX FS1P001000S Turnout Pants, S, 30 Inch Fits Waist Size, 29 Inch Inseam, Yellow, Nomex, Lime/Silver
- VICKERS 846AN00023A
- WEG CWC016-10-30C02 13285040 Miniature Contactor, 16 A Rated, 3 NO Main Contact, 1 NO Aux Contact, 12V DC
Explore More
- KEYSHAFT
- Drawstring Trash Bags
- Street Light Disconnects
- Antistatic Gloves
- Safety Sleeves and Tube Holders
- Band Heaters
- PLAST-O-MATIC CARD Series Air Release Valves
- OIL SAFE Frame Mount Suction Hose Racks
- ANSELL G17K Alphatec Natural Rubber Gloves
- DMS Window Vests
- ACCURIDE SS2028 Series Light Duty 3/4 Extension Slides
- KRUEGER Level Gauge Tank Npt
- COOPER B-LINE W2 Series Conduit And Box Support Fasteners
- WATTS Male Stems
- BALDOR / DODGE Imperial IP Flange, Solid Spherical Roller Bearings
- ARO Alpha Series Pneumatic Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR MOTOR EM4314T-12 Three Phase Motor, 230/460V, 1800 RPM, 60 Hz, 60 hp, TEFC, 364T Frame
€15,988.56 /unit


