BALDOR MOTOR EM2334T-12 Three Phase Motor, 230/460V, 1800 RPM, 60 Hz, 20 hp, TEFC, 256T Frame | AJ6TJB
BALDOR MOTOR EM2334T-12 Three Phase Motor, 230/460V, 1800 RPM, 60 Hz, 20 hp, TEFC, 256T Frame
Item: AJ6TJBModel: EM2334T-12
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item General Purpose Motor
Ac/dc AC
Ambient Temp. 40°C
Amps 46/23A
Amps @ 208v 50A
Base Indicator Rigid
Base Type Rigid Base
Break-down Torque 204 lbs.-ft.
Class Stock
Code H
Conduit Box Material Cast Iron
Conduit Box Position F1
Design Code A
Duty Continuous
Enclosure Design TEFC
Frame 256T
Frame Material Iron
Frame Size 256T
Frequency 60 Hz
Full Load Amps 46/23A
Full Load Torque 59 lbs.-ft.
Full Load Torque 59 ft.-lbs.
Hp 20 hp
Insulation Class Class F
Inverter Code Inverter Ready
Lead 12#12
Line-line Res. @ 25° C 0.414 ohms A Ph/0 ohms B Ph
Locked-rotor Torque 116 lbs.-ft.
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled
Motor Type Three Phase
Mounting Type Foot Mounted
Multiplier L1
Nameplate Rpm 1765 RPM
Nema/iec NEMA
No Load Amps 8.78A
No. Of Motor Leads 12
No. Of Poles 4
No. Of Speeds 1
Nominal Efficiency 93%
Overall Length 23.36"
Phase 3
Power Factor 83
Product Datasheet baldor-motor-em2334t-12.pdf
Proprietary No
Pull-up Torque 81.7 lbs.-ft.
Pulley Face Code Standard
Revision E
Rpm 1700-1800 RPM
Service Factor 1.15
Shaft Dia. 1 5/8"
Shaft Ground Indicator No Shaft Grounding
Shaft Rotation Reversible
Start Configuration DOL
Starting Amps 168A
Synchronous Rpm 1800 RPM
Temp. Rise @ Rated Load 60°C
Temp. Rise @ S. F. Load 74°C
Type 0952M
Voltage 230/460V
Wire Size 12 AWG