AVK AKS4T-1024-225 Rivet Nut, Knurled, 10-24 Thread Size, 0.585 Inch Length, 25Pk | AG3FMZ 33JF35
Item: AG3FMZModel: AKS4T-1024-225Cross Ref: 33JF35
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rivet Nut
Application Use In Punched Or Drilled Holes In Blind Applications
Body Dia. 0.296"
Body Length 37/64"
Body Texture Knurled
Body Type Round
Compatible Material Metal
Display Qty 25
Drill Size 19/64"
End Type Open
Features Corrosion Resistant
Finish Zinc Yellow
Flange Dia. 0.34"
Flange Diameter 0.34", 0.34375"
Flange Style Flanged
Flange Thickness 0.019"
Grip Range 0.13" to 0.225"
Head Height 0.019"
Insert Diameter 0.296", 19/64"
Insert Nut Type Rivet Nut
Installation Method Pneumatic, Hydraulic Tool, Spin, Spin Aro Pneumatic Tool
Installed Length 5/16"
Length 37/64"
Material Steel
Material Grade/class Grade 1010, Grade 1008, Grade 1010, Grade 1008
Maximum Hole Diameter 0.2969"
Maximum Material Thickness 0.225"
Minimum Material Thickness 0.13"