GRAINGER M07400.060.0080 Socket Head Cap Screw Flat Steel M6 x 1.00, 80mm Length, 100PK | AH7UVQ 38DE81
GRAINGER M07400.060.0080 Socket Flat Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Flat, 80 mm Lg., 3.72 mm Head Ht.
Item: AH7UVQModel: M07400.060.0080Cross Ref: 38DE81
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Flat Head Cap Screw
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 100
Drive Size 4 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 13.44 mm
Head Height 3.72 mm
Head Type Flat
Length 80 mm
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 1000 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 35 mm
Screw Length 80 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 35 mm