ASHCROFT G17M0215EW100# Pressure Transmitter, 0 Psi To 100 Psi, 1 To 5V Dc, 4-Pin M12 Connector, 1/4 Inch Male Npt | CN8YNR 5LRT9
ASHCROFT G17M0215EW100# Pressure Transmitter, 0 to 100 PSI, 1 to 5V DC, 4-Pin M12 Connector, 1/4 Inch Male NPT
Item: CN8YNRModel: G17M0215EW100#Cross Ref: 5LRT9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transmitter
Accuracy -0.5% to +0.5%
Burst Pressure 10x
Burst Pressure Range 10x
Compatible With Any Process Compatible With 316 Stainless Steel
Electrical Connection 4-Pin M12 Connector
Electrical Connections 4 Pin M12 Connector
Enclosure Rating IP67, NEMA 4X
Explosion/fire Proof No
Full-scale Accuracy ±0.50% Full Scale
Housing Material Glass Reinforced Nylon
Ip Rating IP67
Max. Operating Temp. 257°F
Max. Pressure 100 psi
Mfr. Series G2 Series
Min. Operating Temp. -40°F
Min. Pressure 0 psi
Nema Rating NEMA 4X
Number Of Wires 3
Output 1-5V DC
Over Pressure Range 2x
Overpressure 2x Range
Process Connection Type NPT
Range 0 psi to 100 psi
Range Units Psi
Response Time 1 ms
Storage Temp. Range -40°F to +257°F
Thermal Error +/-3% (-4°F To +185°F)