ASHCROFT E2GB3CM0442FCX03F5000# Pressure Transmitter, 5000 PSI, 4 To 20Ma, Overmold Cable, 1/2 Inch Male Npt | CN8YXL 797RW9
ASHCROFT E2GB3CM0442FCX03F5000# Pressure Transmitter, 5000 PSI, 4 - 20mA DC, Overmold Cable, 1/2 in Male NPT, IP67/NEMA 4X
Item: CN8YXLModel: E2GB3CM0442FCX03F5000#Cross Ref: 797RW9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Transmitter
Burst Pressure 5x
Burst Pressure Range 5x
Enclosure Rating IP67, NEMA 4X
Features External Magnetic, Standard Ranges From Vacuum To 20,000 psi, Wide Assortment Of Analog Outputs
Full-scale Accuracy ±0.25% Of Span
Housing Material Stainless Steel
Ip Rating IP67
Max. Loop Resistance 1200 ohms
Max. Operating Temp. 257°F
Max. Pressure 5000 psi
Maximum Loop Resistance 1200 ohms
Nema Rating NEMA 4X
No. Of Wire 2
Number Of Wires 2
Output 4-20 mA
Over Pressure Range 5000 psi
Overall Height 4.34"
Overall Width 0.87"
Overpressure 5000 psi
Power Required 9-36V DC
Pressure Range 5000 psi