ASHCROFT 451259SD04LV/30# Compound Gauge 30 Hg To 30 Psi 4-1/2in | AE6HAC 5RXZ8
ASHCROFT 451259SD04LV/30# Process Compound Gauge, 0 to 30 PSI, White, 4 1/2 in Dial, 1/2 in NPT Male, Bottom, PBT
Item: AE6HACModel: 451259SD04LV/30#Cross Ref: 5RXZ8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Compound Gauge
Accuracy -0.5% to +0.5%
Accuracy Grade ASME B40.100 Grade 2A
Blowout Safety Back Yes
Bolt Circle Dia. 5.37"
Case Depth 3 9/25"
Case Dia. 5.81"
Connection Location Lower
Dia. 5.81"
Freeze Resistant Movement No
Gauge Accuracy Grade Grade 2A Process
Grade Grade 316L
Graduations 10 in. hg to 5 psi
Operating Temp. Range -50°F to +150°F
Panel Mount Characteristics 3 0.24" Dia Holes On 5.37" Dia Bolt Circle
Pressure Range 30 in. hg to 0 in. hg to 30 in. hg
Pressure Range Type Compound
Primary Pressure Range 0 psi to 30 psi
Primary Range Units In. Hg
Primary Scale Minor Graduations 3, 5
Range 30 in. hg to 30 psi
Removable Bezel No
Ring Material Cam Lock Thermoplastic
Scale Type Single
Sensor Material 316L Stainless Steel
Sensor Type Bourdon Tube
Series 1259 Series
Smallest Graduation 5 in. hg to 3 psi