ASHCROFT 451259SD04LV/100# Compound Gauge 30 Hg To 100 Psi 4-1/2in | AE6HEC 5RYA0
ASHCROFT 451259SD04LV/100# Process Compound Gauge, 0 to 100 PSI, White, 4 1/2 Inch Dial, 1/2 Inch NPT Male, Bottom
Item: AE6HECModel: 451259SD04LV/100#Cross Ref: 5RYA0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Compound Gauge
Accuracy -0.5% to +0.5%
Accuracy Grade ASME B40.100 Grade 2A
Accuracy Scale Full Scale
Ambient Operating Temperature Range -20°F to +200°F
Basic Gauge Case Material Plastic
Basic Gauge Sensor Material Stainless Steel
Basic Gauge Socket Material Stainless Steel
Bezel Material Polybutylene Terephthalate
Blowout Safety Back Yes
Bolt Circle Dia. 5.37"
Calibration Certificate Included No
Case Color Black
Case Construction Solid Front With Pressure Relief Back
Case Depth 3 9/25"
Case Dia. 5.81"
Case Material PBT
Cleaned For Oxygen Service No
Color Black
Connection Location Lower
Dia. 5.81"
Dial Color White
Dial Face Color White
Dial Size 4 1/2"
Dry Dampening Feature Not Available
Field Fillable No
For Use With Media Compatible With 316L Stainless Steel
Freeze Resistant Movement No
Gauge Accuracy Grade Grade 2A Process
Gauge Case Color Black
Gauge Case Liquid None
Gauge Case Material Polybutylene Terephthalate
Gauge Connection Location Bottom
Gauge Connection Size 1/2"
Gauge Mounting Method Surface
Gauge Nominal Dial Size 4 1/2"
Gauge Panel Mountable Yes
Gauge Type Process
Gauge Wetted Parts Stainless Steel
Grade Grade 316L
Graduations 10 in. hg to 10 psi
Hazardous Location Rating Not Rated
Includes Mounting Hardware No
Includes Vent Plug No
Ip Rating, Nema Rating Not Rated
Lens Material Glass
Lens Material - Gauge Glass
Liquid Filled No
Liquid-filled Case No
Material Grade Grade 316L
Mounting Hardware Included No
Mounting Type Remote Mount, Stem Mount, Surface Mount
Nominal Dial Size 4 1/2"
Non-sparking No
Operating Temp. Range -50°F to +150°F
Panel Mount Characteristics 3 0.24" Dia Holes On 5.37" Dia Bolt Circle
Panel-mountable No
Pointer Characteristics Micrometer Adjustable
Pointer Material Aluminum
Pressure And Vacuum Gauge Type Compound Gauge
Pressure Gauge Type Process Pressure Gauge
Pressure Range 30 in. hg to 0 in. hg to 100 in. hg
Pressure Range Type Compound
Primary Pressure Range 0 psi to 100 psi
Primary Range Smallest Graduation 1
Primary Range Units In. Hg
Primary Scale Minor Graduations 10
Primary Scale Units In. Hg/psi
Process Connection 1/2" NPT Male
Process Connection Gender Male
Process Connection Location Bottom
Process Connection Size 1/2"
Process Connection Type NPT
Process Temperature Range -20°F to +250°F
Range 30 in. hg to 100 psi