ASHCROFT 451259SD04LV/150# Compound Gauge 30 Hg To 150 Psi 4-1/2in | AE6HED 5RYA1
ASHCROFT 451259SD04LV/150# Process Compound Gauge, 30 to 0 to 150 in Hg/PSI, 4 1/2 in Dial, 1/2 in NPT Male, Bottom
Item: AE6HEDModel: 451259SD04LV/150#Cross Ref: 5RYA1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Compound Gauge
Accuracy -0.5% to +0.5%
Accuracy Grade ASME B40.100 Grade 2A
Blowout Safety Back Yes
Bolt Circle Dia. 5.37"
Case Depth 3 9/25"
Case Dia. 5.81"
Connection Location Lower
Dia. 5.81"
Freeze Resistant Movement No
Gauge Accuracy Grade Grade 2A Process
Grade Grade 316L
Graduations 10 in. hg to 20 psi
Operating Temp. Range -50°F to +150°F
Panel Mount Characteristics 3 0.24" Dia Holes On 5.37" Dia Bolt Circle
Pressure Range 30 in. hg to 0 in. hg to 150 in. hg
Pressure Range Type Compound
Primary Pressure Range 0 psi to 150 psi
Primary Range Units In. Hg
Primary Scale Minor Graduations 2, 5
Primary Scale Numeric Increments 10, 20
Range 30 in. hg to 150 psi