ASHCROFT 302174SD02LXBLBK1000# Digital Gauge/transmitter 1000 Psi | AB8YGQ 2AGB8
ASHCROFT 302174SD02LXBLBK1000# Digital Vacuum Gauge with Transmitter, 0 to 1000 PSI, 4 to 20mA DC, 3 Inch Dial Size
Item: AB8YGQModel: 302174SD02LXBLBK1000#Cross Ref: 2AGB8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Digital Gauge/Transmitter
Accuracy -0.25% to +0.25%
Basic Gauge Case Material Metal
Calibration Certificate No
Case Material Stainless Steel
Connection Location Lower
Dial Size 3"
Digital Display Characteristics Backlit LCD
Digital Gauge Display Units Bar, Kpa, Mpa, Psi
Digital Gauge With Transmitter Type Digital Pressure Gauge With Transmitter
Display Units bar, ft H2O, in H2O, in Hg, kg/cm2, kPa, mBar, mm Hg, mPa, psi
For Use With Media Type Air, Water
Gauge Case Material Metal
Gauge Connection Location Bottom
Gauge Connection Size 1/4"
Gauge Nominal Dial Size 3"
Gauge Primary Range Units Psi
Gauge Process Connection Gender Male
Gauge Process Connection Size 1/4"
Gauge Process Connection Type Npt
Grade Grade 316
Height 3 5/16"
Includes Instructions
Ip Rating IP65
Ip/nema Rating Nema Ip65
Loop Resistance Dependent On Loop Supply Voltage
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Pressure 1000 psi
Minimum Operating Temperature 14°F
Minimum Pressure 0 psi
Nist Traceable Certificate No
Nominal Dial Size 3"
Number Of Digits 5.0
Number Of Display Digits 5
Number Of Wires 6
Operating Temp. Range -12°F to +140°F
Output 4-20 mA
Output Amps 4-20 mA
Power Required 12-30V DC
Power Source _4-20 mA Loop, 12-36V DC
Powered By 2 AA Batteries
Pressure Gauge Type Industrial Pressure Gauge With Transmitter
Pressure Range 0 psi to 1000 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Range Units Psi
Process Connection 1/4" NPT Male
Process Connection Gender Male
Process Connection Location Bottom
Process Connection Size 1/4"
Range 0 psi to 1000 psi