ASHCROFT 251009SW02L600# Gauge Pressure 0 to 600 psi 1 Percent | AH3QXH 33HR99
ASHCROFT 251009SW02L600# Industrial Pressure Gauge, 0 PSI / Hg to 600 PSI, 2 1/2 in Dial, 1/4 in NPT Male, Bottom
Item: AH3QXHModel: 251009SW02L600#Cross Ref: 33HR99
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -1% to +1%
Accuracy Grade ASME B40.100 Grade 1A
Blowout Safety Back No
Burst Pressure 2000 psi
Calibration Certificate No
Case Dia. 2 3/4"
Case Diameter 2.75"
Case Material Stainless Steel
Cleaned For Oxygen Service No
Color Silver
Compatible Process Media Deionized Water
Connection Location Lower
Connection Size 1/4"
Dial Color White
Dial Face Color White
Dial Face Material Aluminum
Dial Size 2 1/2"
Dry Dampening Feature Not Available
Field Fillable No
Freeze Resistant Movement No
Gauge Accuracy Grade Grade 1A Industrial
Gauge Case Liquid None
Gauge Case Material Stainless Steel
Gauge Case Material Grade Grade 304
Gauge Connection Location Bottom
Gauge Primary Range Units Psi
Gauge Type Powerflex Movement
Gauge Wetted Parts Stainless Steel
Graduations 50 psi
Hazardous Location Rating Not Rated
Includes Mounting Hardware No
Includes Vent Plug Yes
Ip/nema Rating IP54 (Plug Vented), IP65 (Plug Closed), NEMA 4 (Plug Closed)
Lens Material Polycarbonate
Lens Material - Gauge Plastic
Liquid Filled No
Liquid-filled Case No
Non-sparking No
Operating Temp. Range -40°F to +200°F
Panel-mountable No
Pointer Color Black
Pressure Range 0 psi to 600 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Application General Purpose
Primary Pressure Range 0 psi to 600 psi
Primary Pressure Scale Color Black
Primary Range Smallest Graduation 10
Primary Range Units Psi
Primary Scale Minor Graduations 10
Primary Scale Units Psi
Process Connection 1/4" NPT Male
Process Connection Gender Male
Process Connection Location Bottom
Range 0 psi to 600 psi
Removable Bezel Yes
Scale Type Single
Sensor Material Stainless Steel
Sensor Type Bourdon Tube
Series 1009 Series
Smallest Graduation 10 psi
Socket Material Stainless Steel
Wetted Materials Stainless Steel
Wetted Parts Material Stainless Steel
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.16
Ship height (cm)3.18
Ship length (cm)6.99
Ship width (cm)6.99
Country of OriginUS
Product Details:
    • Gauge Accuracy : +/-1.00%