ASHCROFT 251009SW02BXLL60 Pressure Gauge 0 To 60 Psi 2-1/2 Inch 1/4in | AD7GKY 4EFR2
ASHCROFT 251009SW02BXLL60 Industrial Pressure Gauge, 0 to 60 PSI, 2 1/2 Inch Dial, Dry Case Vibration-Dampened
Item: AD7GKYModel: 251009SW02BXLL60Cross Ref: 4EFR2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -1% to +1%
Accuracy Grade ASME B40.100 Grade 1A
Accuracy Scale Full Scale
Ambient Operating Temperature Range -40°F to +150°F, -40°F to +200°F
Blowout Safety Back No
Burst Pressure 1600 psi
Case Dia. 2 3/4"
Case Diameter 2.75"
Case Material Stainless Steel
Cleaned For Oxygen Service No
Color Silver
Compatible Process Media Deionized Water
Connection Location Lower Back
Dial Color White
Dial Face Color White
Dial Face Material Aluminum
Dial Size 2 1/2"
Dry Dampening Feature Plus Performance
Field Fillable No
Freeze Resistant Movement No
Gauge Accuracy Grade Grade 1A Industrial
Gauge Case Liquid None
Gauge Case Material Stainless Steel
Gauge Case Material Grade Grade 304
Gauge Connection Location Lower Back
Gauge Primary Range Units Psi
Gauge Type Test
Gauge Wetted Parts Stainless Steel
Grade Grade 316
Graduations 5 psi
Hazardous Location Rating Not Rated
Includes Mounting Hardware No
Includes Vent Plug Yes
Ip/nema Rating IP54 (Plug Vented), IP65 (Plug Closed), NEMA 4 (Plug Closed)
Lens Material Polycarbonate
Lens Material - Gauge Plastic
Liquid Filled No
Liquid-filled Case No
Non-sparking No
Operating Temp. Range -40°F to +150°F
Panel-mountable No
Pointer Color Black
Pressure Range 0 psi to 60 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Pressure Range 0 psi to 60 psi
Primary Pressure Scale Color Black
Primary Range Smallest Graduation 1
Primary Range Units Psi
Primary Scale Minor Graduations 1, 2
Primary Scale Units Psi
Process Connection 1/4" NPT Male
Process Connection Gender Male
Process Connection Location Lower Back
Process Connection Size 1/4"
Process Connection Type NPT
Process Temperature Range -40°F to +200°F, -40°F to +250°F
Range 0 psi to 60 psi
Removable Bezel Yes
Ring Material Stainless Steel
Scale Type Single
Sensor Material 316L Stainless Steel
Sensor Type Bourdon Tube
Series 1009 Series
Smallest Graduation 1 psi