ASHCROFT 251009SW02BX6B160 Pressure Gauge 0 To 160 Psi 2-1/2in | AD7GMF 4EFV6
ASHCROFT 251009SW02BX6B160 Industrial Pressure Gauge, Cleaned for Oxygen Service, 0 PSI to 160 PSI, 2 1/2 Inch Dial
Item: AD7GMFModel: 251009SW02BX6B160Cross Ref: 4EFV6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -1% to +1%
Accuracy Grade ASME B40.100 Grade 1A
Basic Gauge Sensor Material Stainless Steel
Basic Gauge Socket Material Stainless Steel
Blowout Safety Back No
Burst Pressure 1400 psi
Case Dia. 2 3/4"
Case Diameter 2.75"
Case Material Stainless Steel
Cleaned For Oxygen Service Yes
Color Silver
Compatible Process Media Deionized Water
Connection Location Lower Back
Freeze Resistant Movement No
Gauge Connection Location Lower Back
Gauge Panel Mountable No
Gauge Primary Range No.ed Graduations 20
Gauge Primary Range Units Psi
Gauge Type Oxygen Service Cleaned
Grade Grade 316
Graduations 20 psi
Liquid Filled No
Material Grade Grade 316L
Non-sparking No
Operating Temp. Range -40°F to +150°F
Pressure Range Type Pressure
Primary Pressure Range 0 to 160
Primary Pressure Scale Color Black
Primary Range No.ed Graduations 20
Primary Range Smallest Graduation 2
Primary Range Units Psi
Primary Scale Minor Graduations 1, 2
Primary Scale Numeric Increments 20
Primary Scale Units Psi
Process Connection Gender Male
Process Connection Location Lower Back
Range 0 psi to 160 psi
Removable Bezel Yes
Ring Material Stainless Steel
Scale Type Single
Sensor Material 316L Stainless Steel
Sensor Type Bourdon Tube
Series 1009 Series
Smallest Graduation 2 psi