ASHCROFT 20W1005PH02L60# Gauge Pressure 0 to 60 psi Lower 2 Inch | AH3QUK 33HP88
ASHCROFT 20W1005PH02L60# Industrial Pressure Gauge, Gen-Purpose Case, 0 to 60 PSI, 2 Inch Dial, 1/4 Inch NPT Male
Item: AH3QUKModel: 20W1005PH02L60#Cross Ref: 33HP88
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy +/-3-2-3%
Accuracy Grade ASME B40.100 Grade B
Accuracy Scale Mid Scale
Ambient Operating Temperature Range -40°F to +150°F
Application General Purpose
Basic Gauge Case Material Plastic
Basic Gauge Sensor Material Bronze
Basic Gauge Socket Material Brass
Blowout Safety Back No
Calibration Certificate No
Calibration Certificate Included No
Case Color Black
Case Material Plastic
Cleaned For Oxygen Service No
Color Black
Compatible Process Media Water
Connection Location Lower
Connection Size 1/4"
Dia. 2.11"
Dial Color White
Dial Size 2"
Dry Dampening Feature Not Available
Field Fillable No
Freeze Resistant Movement No
Gauge Accuracy Grade Grade B Commercial
Gauge Application General Purpose Case
Gauge Case Color Black
Gauge Case Liquid None
Gauge Case Material ABS Plastic
Gauge Connection Location Bottom
Gauge Connection Size 1/4"
Gauge Nominal Dial Size 2"
Gauge Panel Mountable No
Gauge Primary Range Units Psi
Gauge Socket Material Brass
Gauge Type Powerflex Movement
Gauge Wetted Parts Brass, Bronze
Graduations 5 psi
Hazardous Location Rating Not Rated
Includes Mounting Hardware No
Includes Vent Plug No
Ip Rating, Nema Rating Not Rated
Lens Material Polycarbonate
Lens Material - Gauge Plastic
Liquid Filled No
Liquid-filled Case No
Mounting Hardware Included No
Nominal Dial Size 2"
Non-sparking No
Operating Temp. Range -40°F to +150°F
Panel-mountable No
Pressure And Vacuum Gauge Type Pressure Gauge
Pressure Gauge Type Industrial Pressure Gauge
Pressure Range 0 psi to 60 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Application General Purpose
Primary Pressure Range 0 psi to 60 psi
Primary Range Smallest Graduation 1
Primary Range Units Psi
Primary Scale Units Psi
Process Connection 1/4" NPT Male
Process Connection Gender Male
Process Connection Location Bottom
Process Connection Size 1/4"
Process Connection Type NPT
Range 0 psi to 60 psi
Removable Bezel No
Scale Type Single
Sensor Material Bronze
Series 1005P Series
Smallest Graduation 1 psi
Socket Material Brass
Vibration Resistance Liquid Filled
Wetted Materials Brass, Bronze
Wetted Parts Material Brass, Bronze
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.07
Ship height (cm)7.29
Ship length (cm)5.36
Ship width (cm)5.36
Country of OriginBR
Product Details:
    • Gauge Accuracy : +/-3-2-3%