ARO PD07R-AAS-PTT Double Diaphragm Pump Aluminium 3/4 Inch
Get it by Tuesday, Apr 14
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€2,046.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Double Diaphragm Pump |
| Air Consumption | 20 SCFM |
| Air Inlet Size | 1/4" |
| Air Inlet Type | NPT |
| Ball Material | PTFE |
| Center Section Material | Plastic |
| Check Seat Material | Polypropylene |
| Compatible Chemicals | Alcohol, Antifreeze, Diesel Exhaust Fluid, Oil-Based Paint, Oils, Water |
| Connection Size | 3/4" |
| Connection Type | NPTF |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Display Qty | 1 |
| Flow Rate @ 100 Psi | 14.8 GPM |
| Flow Rate @ 40 Psi | 12 GPM |
| Flow Rate @ 50 Psi | 12.8 GPM |
| Flow Rate @ 60 Psi | 13.3 GPM |
| Flow Rate @ 70 Psi | 13.6 GPM |
| Flow Rate @ 80 Psi | 14.2 GPM |
| Flow Rate @ 90 Psi | 14.6 GPM |
| Fluid Intake Connection | 3/4" |
| Fluid Intake Connection Type | NPT |
| Fluid Outlet Connection | 3/4" Nptf |
| For Use With Potable Systems | No |
| Housing Material | Aluminum |
| Inlet Size | 1/4" |
| Manifold Connection | Single Port |
| Manifold Connection Type | NPT |
| Manufacturers Warranty Length | 5 yrs. |
| Max. Discharge Pressure | 100 psi |
| Max. Flow Gpm | 14 |
| Max. Flow Rate | 14.8 GPM |
| Max. Head | 230 ft. |
| Max. Media Temp. | 225°F |
| Max. Operating Pressure | 100 psi |
| Max. Solid Dia. | 0.09" |
| Max. Viscosity | 15000 cPS |
| Media Discharge Location | Side |
| Media Intake Location | Side |
| Min. Media Temp. | 40°F |
| Mounting Hardware Material | Stainless Steel |
| Npshr | 35 ft. |
| Operation Type | Air Operated |
| Overall Height | 11.9" |
| Overall Length | 9.3" |
| Overall Width | 6.7" |
| Power Source | Air |
| Priming | Self Priming |
| Product Datasheet | aro-pd07r-aas-faa.pdf |
| Pump Assembly Type | Bolt |
| Rated Air Pressure | 100 psi |
| Self Priming | Yes |
| Self Priming Dry | 10 ft. |
| Self Priming Wet | 15 ft. |
| Self-priming Dry | 10 ft. |
| Self-priming Wet | 15 ft. |
| Series | PD07R Series |
| Series Family | Compact |
| Valve Material | PTFE |
| Valve Type | Ball |
| Warranty | 5 yrs. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.27 |
| Ship height (cm) | 30.23 |
| Ship length (cm) | 23.62 |
| Ship width (cm) | 17.02 |
| HS code | 8413500050 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Housing Material | Max. Flow Rate | Max. Media Temp. | Diaphragm Material | Max. Solid Dia. | Valve Material | Valve Type | Check Seat Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PD01P-HPS-PTT-A | Polypropylene | 5.4 GPM | 225°F | PTFE | 0.06" | PTFE | Ball | Polypropylene | €1,001.87 | |
![]() |
DAB05-PPUU-2-F | Polypropylene | 14.4 GPM | - | - | - | - | - | - | €1,569.43 | |
![]() |
DAB05-PPAA-2-E | Polypropylene | 14.4 GPM | - | - | - | - | - | - | €1,760.96 | |
![]() |
DAB05-SSTT-2-H | Stainless Steel | 12 GPM | - | - | - | - | - | - | €3,676.31 | |
![]() |
DAB05-ASCC-2-G | Aluminum | 12 GPM | - | - | - | - | - | - | €1,946.83 | |
![]() |
666053-388 | Polypropylene | 13.1 GPM | 150°F | Polyurethane | 0.09" | Polyurethane | Ball | Polypropylene | €1,634.13 | |
![]() |
66605J-344 | Polypropylene | 13.1 GPM | 225°F | PTFE | 0.09" | PTFE | Ball | Polypropylene | €1,918.93 |
Explore Products
- WALTER TOOLS M2471-052-B22-05-06 7037595 Indexable Face Mill, 2.0470 Inch Max. Cutting Dia, 0.8660 Inch Arbor Dia
- BOSTON GEAR 710838-056-SET
- MARTIN SPROCKET D5-20U-72-09 Unequal Trougher Assembly, Cema D
- HAM-LET 761L-SS-10MM Nut 316 Stainless Steel Let-lok 10mm
- BALDOR / DODGE 908209 Counter Shaft Pinion TA8407
- PLAST-O-MATIC FC200EP- (097 thru 120) -PV Flow Control Valve, EPDM Seal, PVC, 2 Inch Size, 97 to 120 gpm
- UNISTRUT P2329-HG Channel U Fitting, Hot Dipped Galvanized
- EATON 38RBA2-10E Standard Speed Expulsion Fuse Refill Unit, 10A, 35 Kv, Glass Epoxy, Class E
Explore More
- KEYSHAFT
- Jobber Drill Bit Sets
- Shoe Cover and Hairnet Dispensers
- Dial Thermometers
- Rotary Actuators
- HELICOIL Roughing Taps
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Over the Knuckle
- ANVIL AS3126 Series Hold Down Clamps
- WESTWARD Chain Wrenches
- RADNOR Oxy Fuel Torch Kits
- YORK Control Boards
- TEMPCO TEC-9500 Digital Temperature Controllers
- DUPONT Disposable Pants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ARO PD07R-AAS-PTT Double Diaphragm Pump Aluminium 3/4 Inch
€2,153.79 /unit
