FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Double Diaphragm Pump |
| Air Consumption | 5 SCFM |
| Center Section Material | Plastic |
| Check Seat Material | PVDF |
| Connection Size | 1/4" |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Display Qty | 1 |
| Duty Cycle | Continuous |
| Flow Rate @ 100 Psi | 5.3 GPM |
| Flow Rate @ 120 Psi | 5.4 GPM |
| Flow Rate @ 30 Psi | 4 GPM |
| Flow Rate @ 40 Psi | 4.5 GPM |
| Flow Rate @ 50 Psi | 4.7 GPM |
| Flow Rate @ 60 Psi | 4.9 GPM |
| Flow Rate @ 70 Psi | 5.1 GPM |
| Flow Rate @ 80 Psi | 5.2 GPM |
| Flow Rate @ 90 Psi | 5.3 GPM |
| Fluid Connection Inlet Type | NPT |
| For Use With Potable Systems | No |
| Housing Material | Polypropylene |
| Includes | Muffler |
| Inlet Size | 1/4" |
| Inlet Type | NPT |
| Manifold Connection | Single Port |
| Manifold Connection Type | NPT |
| Max. Flow Rate | 5.4 GPM |
| Max. Head | 125 ft. |
| Max. Media Temp. | 225°F |
| Max. Outlet Pressure | 125 psi |
| Max. Solid Dia. | 0.06" |
| Max. Viscosity | 500 cPS |
| Media Discharge Location | Side |
| Media Intake Location | Side |
| Min. Media Temp. | 40°F |
| Mounting Hardware Material | Plated Steel |
| Mounting Hardware Material | Steel |
| Outlet Type | NPTF |
| Overall Height | 7 1/5" |
| Overall Length | 7 1/5" |
| Overall Width | 5 3/5" |
| Power Source | Air |
| Pump Assembly Type | Bolt |
| Rated Air Pressure | 125 psi |
| Self Priming | Yes |
| Series | PX01X Series |
| Valve Material | PTFE |
| Valve Type | Ball |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.19 |
| Ship height (cm) | 18.29 |
| Ship length (cm) | 18.29 |
| Ship width (cm) | 14.22 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Housing Material | Max. Flow Rate | Max. Media Temp. | Diaphragm Material | Max. Solid Dia. | Valve Material | Valve Type | Check Seat Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PD01P-HPS-PTT-A | Polypropylene | 5.4 GPM | 225°F | PTFE | 0.06" | PTFE | Ball | Polypropylene | €1,001.87 | |
![]() |
DAB05-PPUU-2-F | Polypropylene | 14.4 GPM | - | - | - | - | - | - | €1,569.43 | |
![]() |
DAB05-PPAA-2-E | Polypropylene | 14.4 GPM | - | - | - | - | - | - | €1,760.96 | |
![]() |
DAB05-SSTT-2-H | Stainless Steel | 12 GPM | - | - | - | - | - | - | €3,676.31 | |
![]() |
DAB05-ASCC-2-G | Aluminum | 12 GPM | - | - | - | - | - | - | €1,946.83 | |
![]() |
666053-388 | Polypropylene | 13.1 GPM | 150°F | Polyurethane | 0.09" | Polyurethane | Ball | Polypropylene | €1,634.13 | |
![]() |
66605J-344 | Polypropylene | 13.1 GPM | 225°F | PTFE | 0.09" | PTFE | Ball | Polypropylene | €1,918.93 |
Explore Products
- LAB SAFETY SUPPLY 6FAR6 Bottle 125 Ml 4 Ounce Narrow Mouth
- EATON EGE7050FFG Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 4-Pole, 50A, 600Y/347 Vac, Line/Load, 50/60 Hz
- CONDOR 26W759 Polypropylene White Elastic M
- RENEWABLE LUBRICANTS 87615 Bio Ht 180 Ep Grease Nlgi, Multipurpose Lithium Complex Keg
- GRAINGER BULK-RS-S60-62 Silicone Strip, 1 1/2 Inch X 10 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth
- DDS IN12.725.49.52SC Rotary Shaft Oil Seal, Sc, Nitrile, 0.5 Inch ID, 1 Inch Od, 0.375 Inch Width
- MILWAUKEE VALVE UPBA-480SLL-112 Ball Valve, Low Lead Brass, 2 Piece, Full Port, 1 1/2 Inch Valve Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Internal Rotary Broaches
- Piston Air Compressor/Vacuum Pump
- Tap and Die Sets
- Sillcocks
- Strip Heaters
- COTTERMAN PC Series Portable Crossovers
- JOHN GUEST Speedfit Tees
- MUELLER INDUSTRIES 721-N Triple Duty Control Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 781SS-WE Y Strainers
- LEATHERHEAD TOOLS Hydrant Markers
- GRAINGER Caps
- GROVE GEAR GR Series, BM-D Style, 842 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- CALBRITE Low Smoke Zero Halogen Flexible Conduits, Stainless Steel
- SANDPIPER Chamber, Spill Containment
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ARO PD01P-HKS-KTT-A Double Diaphragm Pump, Air, Polypropylene, Bolt, 1/4 Inch Fluid Connection Size, Npt, Ptfe
€1,394.39 /unit

