ARO H254SS-120-A Solenoid Air Control Valve 1/2 Inch 120vac | AD8AEG 4HN63
ARO H254SS-120-A Solenoid Air Control Valve 1/2 Inch 120vac
Item: AD8AEGModel: H254SS-120-ACross Ref: 4HN63
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Solenoid Air Control Valve
Actuator Type Single Solenoid
Actuator/return Solenoid/Spring
Ambient Temp. Range -10°F to +180°F
Body Features Single
Body Material Die Cast Zinc
Body Style Body Ported
Cfm 85 CFM
Coefficient Of Volume 2.4
Electrical Connection DIN Connectors
Electrical Connection Type Din Solenoid Connector
Exhaust Port Connection Gender Female
Exhaust Port Connection Size 1/2"
Exhaust Port Connection Type NPT
Fail Position Closed
Flow Rate - Maximum 85 CFM
For Media Air
Includes Mounting Hardware Mounting Hardware Not Included
Includes Solenoid Coil Yes
Inlet Port Connection Gender Female
Inlet Port Connection Size 1/2"
Inlet Port Connection Type NPT
Nema Classification NEMA 4
Nema Rating 4
Number Of Positions 2
Number Of Ways 3
Operating Pressure - Maximum 150 psi
Operating Pressure - Minimum 30 psi
Operating Temperature - Maximum 180°F
Operating Temperature - Minimum -10°F
Overall Height 3 3/16"
Overall Length 2 7/8"
Overall Width 2 5/8"
Override Non-Locking
Pilot Port Connection Gender Female
Pilot Port Connection Size 10-32
Pilot Port Connection Type NPT
Pilot Type Internal Pilot
Pipe Size 1/2"
Poppet Material Nylon
Power Consumption 0.54 W
Pressure 30 psi to 150 psi
Pressure Rating 30 psi to 150 psi
Product Type Solenoid Air Control Valve
Response Time 23 ms
Return Action Spring Return
Series H Series
Shifting Technology Pilot, Solenoid
Vacuum Rating Not Vacuum Operable
Valve Action Normally Open/Normally Closed
Valve Type Poppet
Voltage 120V AC