ARO H253SS-120-A Solenoid Air Control Valve, 120V Ac, 3/8 Inch Size Pipe Size, 30 To 150 Psi | CN8VYM 4HN60
ARO H253SS-120-A Solenoid Air Control Valve, 120V Ac, 3/8 Inch Size Pipe Size, 30 To 150 Psi
Item: CN8VYMModel: H253SS-120-ACross Ref: 4HN60
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Solenoid Air Control Valve
Actuator Type Single Solenoid
Actuator/return Solenoid/Spring
Body Features Single
Body Material Die Cast Zinc
Body Style Body Ported
Coefficient Of Volume 2.3
Coefficient Of Volume (cv) 2.27
Electrical Connection DIN Connectors
Electrical Connection Type Din Solenoid Connector
Exhaust Port Connection Gender Female
Exhaust Port Connection Size 3/8"
Exhaust Port Connection Type NPT
Fail Position Closed
For Media Air
Includes Mounting Hardware Mounting Hardware Not Included
Includes Solenoid Coil Yes
Inlet Port Connection Gender Female
Inlet Port Connection Size 3/8"
Inlet Port Connection Type NPT
Max. Flow 81 CFM
Nema Classification NEMA 4
Nema Rating 4
Number Of Positions 2
Number Of Ways 3
Operating Pressure - Maximum 150 psi
Operating Pressure - Minimum 30 psi
Operating Temperature - Maximum 180°F
Operating Temperature - Minimum -10°F
Operational Pressure Range 30 psi to 150 psi
Overall Height 2 7/8"
Overall Length 2 7/32"
Overall Width 2 3/32"
Override Non-Locking
Pilot Port Connection Gender Female
Pilot Port Connection Size 10-32
Pilot Port Connection Type NPT
Pilot Type Internal Pilot
Pipe Size 3/8"
Poppet Material Nylon
Power Consumption 6.9 W