ULTRA-DEX USA UD-2375-2D-150 Indexable Drill | AH3WYP 33NN37
ARCH CUTTING TOOLS UD-2375-2D-150 Indexable Drill
Item: AH3WYPModel: UD-2375-2D-150
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Drill
Ansi Code UD-2375-2D-150
Ansi Number UD-2375-2D-150
Central Insert Style Wcmx
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Depth X Dia. Ratio 2xd
Diameter 2.375"
Drilling Depth (in.) 4.840"
Drilling Depth (in.) 4 21/25"
Flanged Shank Yes
Flute Length 4.84"
Flute Type Slow Spiral
Inscribed Circle 23"
Iso Number UD-2375-2D-150
Max. Drilling Depth 4.84"
Number Of Inserts 2
Overall Length 5.155"
Shank Dia. 1 1/2"
Shank Length 2 7/8"
Shank Type Straight
Spiral Direction Right Hand
Shipping Info:
Ship weight (kg) 2.84
Ship height (cm)7.62
Ship length (cm)21.74
Ship width (cm)7.62
Country of OriginUS
Product Details:
    • Ratio : 2" x Dia.