FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Indexable Drill |
| Ansi Code | UD-1687-4D-125 |
| Ansi Number | UD-1687-4D-125 |
| Central Insert Style | Wcmx |
| Coolant Fed | Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Depth X Dia. Ratio | 4Xd |
| Diameter | 1.687" |
| Drilling Depth (in.) | 6.820" |
| Drilling Depth (in.) | 6.82" |
| Flanged Shank | Yes |
| Flute Length | 6.82" |
| Flute Type | Slow Spiral |
| Inscribed Circle | 16" |
| Iso Number | UD-1687-4D-125 |
| Max. Drilling Depth | 6.82" |
| Number Of Inserts | 2 |
| Overall Length | 10.419" |
| Shank Dia. | 1 1/4" |
| Shank Length | 2.619" |
| Shank Type | Straight |
| Spiral Direction | Right Hand |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.94 |
| Ship height (cm) | 6.35 |
| Ship length (cm) | 26.47 |
| Ship width (cm) | 6.35 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Ratio : 4" x Dia.
Product Variants
| Model | Ansi Number | Inscribed Circle | Iso Number | Overall Length | Diameter | Drilling Depth (in.) | Depth X Dia. Ratio | Flute Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| UD-0437-2D-063 | UD-0437-2D-063 | 4" | UD-0437-2D-063 | 3.967" | 0.437" | 1 7/25" | 2.5xd | 1.28" | €278.38 | |
| UD-0437-2D-063-C | UD-0437-2D-063-C | 4" | UD-0437-2D-063-C | 3.967" | 0.437" | 1 7/25" | 2.5xd | 1.28" | €315.01 | |
| UD-0468-2D-063 | UD-0468-2D-063 | 4" | UD-0468-2D-063 | 3.967" | 0.468" | 1.31" | 2.5xd | 1.31" | €278.38 | |
| UD-0468-2D-063-C | UD-0468-2D-063-C | 4" | UD-0468-2D-063-C | 3.967" | 0.468" | 1.31" | 2.5xd | 1.31" | €315.01 | |
| UD-0500-2D-063 | UD-0500-2D-063 | 5" | UD-0500-2D-063 | 3.967" | 1/2" | 1.34" | 2.5xd | 1.34" | €278.38 | |
| UD-0500-2D-063-C | UD-0500-2D-063-C | 5" | UD-0500-2D-063-C | 3.967" | 1/2" | 1.34" | 2.5xd | 1.34" | €315.01 | |
| UD-0531-2D-063 | UD-0531-2D-063 | 5" | UD-0531-2D-063 | 3.967" | 0.531" | 1.37" | 2.5xd | 1.37" | €278.38 |
Explore Products
- NIBCO NHC880D F-738-31 Globe Valve, Flanged, 2 Inch Size, Class 150, Ductile Iron
- APPROVED VENDOR 5P848 Tee 1-1/2 Inch Npt Malleable Iron
- ERICKSON 32SMC200M Milling Chuck Sleeve
- GRAINGER BULK-RS-N40-955 Neoprene Roll, 36 Inch X 15 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
- REGAL 051019AM88 Long Ball End Mill With TiAln Coated, Single End, 1/2 Inch Dia., 6 Inch Length, 4 Flutes
- ADB HOIST RINGS MFG. 36316S Mounting Screw, With E Ring, 4000 lbs., 5/8-11 Inch Thread Size, 0.979 Thread Projection
- WATTS 1XL 75-210 1/2 0091507 Self Closing Temperature and Pressure Relief Valve, 1/2 Inch Size, 75 psi, Bronze
- WINTERS INSTRUMENTS PFQ2202 Quality Filled 2x1/4 Inch, Npt Btm 0/1000 Psi/Kpa
Explore More
- KEYSHAFT
- Depressed Center Wheels
- Hydraulic Presses
- Self-Retracting Lifelines
- Floor Sander Accessories
- ANVIL Single Run Packs, Black
- VIEGA PROPRESS XL-C 90 Degree Elbow, Press x FTG
- CHICAGO PNEUMATIC Die Grinders, 750 Watts
- BRADY Wire Marker, Wire Sleeve
- VESTIL D Series Wheel Chair Ramps
- EATON BR Series Thermal Magnetic Circuit Breakers
- INGERSOLL-RAND Air Disc Sanders
- ANVIL AS300 Series Channels, Solid
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ARCH CUTTING TOOLS UD-1687-4D-125 Indexable Drill
€712.10 /unit
