| Ansi Code | UD-0844-2D-075 |
| Ansi Number | UD-0844-2D-075 |
| Central Insert Style | Wcmx |
| Coolant Fed | Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Depth X Dia. Ratio | 2xd |
| Diameter | 0.844" |
| Drilling Depth (in.) | 1.850" |
| Drilling Depth (in.) | 1.85" |
| Flanged Shank | Yes |
| Flute Length | 1.85" |
| Flute Type | Slow Spiral |
| Inscribed Circle | 8" |
| Iso Number | UD-0844-2D-075 |
| Max. Drilling Depth | 1.85" |
| Number Of Inserts | 2 |
| Overall Length | 4.28" |
| Shank Dia. | 3/4" |
| Shank Type | Straight |
| Spiral Direction | Right Hand |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.27 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 12.22 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Ratio : 2" x Dia.