| Ansi Code | UD-0781-4D-075 |
| Ansi Number | UD-0781-4D-075 |
| Central Insert Style | Wcmx |
| Coolant Fed | Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Depth X Dia. Ratio | 4Xd |
| Diameter | 0.781" |
| Drilling Depth (in.) | 3.729" |
| Flanged Shank | Yes |
| Flute Length | 3.729" |
| Flute Type | Slow Spiral |
| Inscribed Circle | 7" |
| Iso Number | UD-0781-4D-075 |
| Max. Drilling Depth | 3.729" |
| Number Of Inserts | 2 |
| Overall Length | 6.763" |
| Shank Dia. | 3/4" |
| Shank Length | 2" |
| Shank Type | Straight |
| Spiral Direction | Right Hand |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.36 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 17.17 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Ratio : 4" x Dia.