| Ansi Code | UD-0656-2D-063 |
| Ansi Number | UD-0656-2D-063 |
| Central Insert Style | Wcmx |
| Coolant Fed | Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Depth X Dia. Ratio | 2xd |
| Diameter | 0.656" |
| Drilling Depth (in.) | 1.406" |
| Flanged Shank | Yes |
| Flute Length | 1.406" |
| Flute Type | Slow Spiral |
| Inscribed Circle | 6" |
| Iso Number | UD-0656-2D-063 |
| Max. Drilling Depth | 1.406" |
| Number Of Inserts | 2 |
| Overall Length | 3.967" |
| Shank Length | 1 11/16" |
| Shank Type | Straight |
| Spiral Direction | Right Hand |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 10.08 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Ratio : 2" x Dia.