FREE delivery on orders over €150
ARC ABRASIVES 75-020048002 Sanding Belt, 2 Inch Width X 48 Inch Length, Ceramic, 36 Grit, Y Wt Cloth Backing, Predator Ambush
Item: CN8QTWModel: 75-020048002Cross Ref: 804C24
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
€24.68 /unit
This product can only be shipped in multiples of 10Add To Cart
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
| Item | Sanding Belt |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Abrasive Type | Coated |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | Y |
| Belt Length | 48" |
| Belt Width | 2" |
| Coating Coverage | Closed |
| Flexibility Type | Regular |
| Grade | Extra Coarse |
| Grit | 36 |
| Length | 48" |
| Mfr. Series | PREDATOR AMBUSH |
| Resistance Properties | Heat |
| Width | 2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.44 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Abrasive Type | Abrasive Material | Belt Width | Belt Length | Backing Material | Grit | Resistance Properties | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
7117606PM | - | - | - | - | - | - | - | - | €45.67 | |
![]() |
64010421 | Non Woven | Aluminum Oxide | 1" | 42" | Nylon | - | Load | Brown | €14.13 | |
![]() |
64010423 | Non Woven | Aluminum Oxide | 1" | 42" | Nylon | - | Load | Blue | €13.40 | |
![]() |
64020481 | Non Woven | Aluminum Oxide | - | - | Nylon | - | Stretch | Brown | €49.76 | |
![]() |
64020482 | Non Woven | Aluminum Oxide | 2" | 48" | Nylon | - | Stretch | Maroon | €43.22 | |
![]() |
64020483 | Non Woven | Aluminum Oxide | 2" | 48" | Nylon | - | Stretch | Blue | €42.23 | |
![]() |
64020601 | Non Woven | Aluminum Oxide | 2" | 60" | Nylon | - | Stretch | Brown | €44.51 |
Explore Products
- REGAL 008348AS88 Hand Tap, 1/4-28 Size, H1 Limit, 4 Flutes, Plug With TiALN Coating
- BOSTON GEAR 723.19.2424
- MARTIN SPROCKET 08A35 Roller Chain Sprocket, 35 Teeth, 141.679 mm Pitch Dia., 149.045 mm O.D., Steel
- VERMONT GAGE 371522520 Thread Plug Gage, Standard, Go, #12-24 UNC, 3A, Lh
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR74-3072S Wire Shelving, Starter Unit, 4 Shelves, 30 x 72 x 74 Inch Size, Stainless Steel
- OSG 404-6875-BN Ball End Mill, 4 Flutes, 11/16 Inch Milling Dia., 1-3/8 Inch Lg of Cut, 30 Deg. Helix Angle, Bright
- JACKSON SAFETY V2570470U-5XL
- TORBAL ATA320i Compact Bench Scale, 320 G Capacity, 0.001 G Scale Graduations




