AQUATROL SAFETY VALVES 69A1S-100 Adjustable Relief Valve 1/2 Inch 100 Psi | AC8YEP 3ETK4
AQUATROL SAFETY VALVES 69A1S-100 Adjustable Relief Valve 1/2 Inch 100 Psi
Item: AC8YEPModel: 69A1S-100Cross Ref: 3ETK4
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Adjustable Relief Valve
Asme Section Code Non Code
Body Material Bronze
Connection Type MNPT x FNPT
Disc Material Stainless Steel
Factory Set Pressure 100 psi
For Media Water
Grade Grade 316
Inlet Connection Size 1/2"
Inlet Size 1/2"
Inlet Type MNPT
Operating Pressure Range 51 psi to 100 psi
Operating Temperature Range -60°F to +406°F
Outlet Size 1/2"
Outlet Type FNPT
Overall Height 6"
Overall Width 6"
Pressure Rating 51 psi to 100 psi