FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tubing |
| Fabrication | Seamless |
| Features | Formability And Ductility |
| Form | Straight |
| Grade | 304 |
| Industry Application | Food And Beverage, Mechanical, Petrochemical Processing, Pharmaceutical And Chemical |
| Inside Dia. | 0.635" |
| Inside Diameter | 0.64" |
| Length | 6" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Max. Pressure | 4602 psi |
| Maximum Operating Pressure | 4602 psi @ 72°F |
| Maximum Operating Temperature | 1500°F |
| Minimum Operating Temperature | -425°F |
| Outside Dia. | 7/8" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.01" to +0.01" |
| Overall Length | 6 ft. |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Standards | Astm A213, Astm A269 |
| Temp. Range | -425°F to +1500°F |
| Temper | Annealed |
| Type | Seamless |
| Wall Thickness | 3/25" |
| Weight Per Foot | 0.968 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.57 |
| Ship height (cm) | 2.24 |
| Ship length (cm) | 182.88 |
| Ship width (cm) | 2.24 |
| HS code | 7304490060 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Wall Thickness | Temp. Range | Grade | Fabrication | Material | Outside Dia. | Outside Dia. Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ZUSA-HTM-34 | 0.805" | 0.04" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | Seamless | Stainless Steel | 7/8" | -0.01" to +0.01" | €333.57 | |
| ZUSA-HTM-33 | 0.777" | 0.05" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | Seamless | Stainless Steel | 7/8" | -0.01" to +0.01" | €304.43 | |
| ZUSA-HTM-113 | 0.745" | 0.07" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | Seamless | Stainless Steel | 7/8" | -0.01" to +0.01" | €258.50 | |
| ZUSA-HTM-32 | 0.635" | 3/25" | -325°F to +1500°F | Grade 316 | Seamless | Stainless Steel | 7/8" | -0.01" to +0.01" | €507.34 | |
| ZUSA-HTM-21 | 0.805" | 0.04" | -425°F to +1500°F | 304 | Seamless | Stainless Steel | 7/8" | -0.01" to +0.01" | €217.30 | |
| ZUSA-HTM-71 | 0.777" | 0.05" | -425°F to +1500°F | 304 | Seamless | Stainless Steel | 7/8" | -0.01" to +0.01" | €199.33 | |
| ZUSA-HTM-69 | 0.745" | 0.07" | -425°F to +1500°F | 304 | Seamless | Stainless Steel | 7/8" | -0.01" to +0.01" | €225.76 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS BGA55
- SMC VALVES CDQ2A32-10DZ Compact Cylinder, 32 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- ZSI-FOSTER 028M032N Cushioned Clamp, 1-3/4 Inch Tube OD, Electro Galvanized Steel, Gold
- FIRE-DEX FS1J051L Turnout Coat, L, Yellow, 46 Inch Fits Chest Size, 32 Inch Length, Zipper/Hook-And-Loop
- WESTWARD 10E197 Socket, 1/2 Inch Drive Size, 5/8 Inch Socket Size, 6-Point, Std, Chrome
- APPROVED VENDOR 26W590 Dock Bumper 12 x 6 x 98 Inch Rubber
- DAYTON 631015 Plain Washer
- WINTERS INSTRUMENTS PDX8105B 6 Inch, Ss Duplex 0/160 Psi 1/4 Inch, Npt Back
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-625
Explore More
- KEYSHAFT
- Regenerative Blower Relief Valves
- Wet Location Fluorescent Fixtures
- Breathers
- Oil Well Pumping Motors
- Paint Filter Pad Accessories
- CONDOR PU Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- CONDOR Hi-Vis Pigskin Leather Orange Palm Gloves
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Cut Level A3, Palm Dipped, Polyurethane, Gray
- RUD CHAIN INOX-STAR Stainless Steel Eye Bolts, Metric
- FSI Inflatable Emergency Shelter System
- ANVIL Black Refinery Hex Head Plugs
- SIEMENS ND6 Series Molded Case Circuit Breakers, Interchangable Trip
- BUNTING BEARINGS Powdered Metal Extra Sleeve Plain Bearings, SAE 841
- MILWAUKEE VALVE TEFLON Sleeves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR ZUSA-HTM-66 Tubing Seamless 7/8 Inch 6 Feet 304 Stainless Steel
€390.29 /unit
